Jdi na obsah Jdi na menu
 


Majáky

26. 3. 2009

Majáky

Majáky symbolizují již dva tisíce let naději, bezpečí i hrozbu. Obdivuhodné architektonické skvosty opatřené těmi nejlepšími dostupnými technologiemi se starají o to, aby lodě našly správný směr. V době všudypřítomné globální navigace GPS si možná jen těžko představíme časy, kdy se lidé orientovali podle hvězd, kompasu, ručně kreslených map a intuice. Obzvláště zrádné byly pro námořníky odjakživa útesy. Jinak horečně vyhlížená pevnina mohla v noci přinést zkázu celé lodi, nákladu i posádce. Už od samých začátku proto námořníci vyhlíželi, zde v hluboké noci neuvidí záblesk světla. Tedy zářící oheň majáku, který označuje nebezpečnou pevninu nebo vytoužený přístav. Nejstarší dodnes stojící majáky pochází z dob Římanů, kteří v našich výletech do historie mají své místo takřka jisté. Stejně tak jisté je i to, že majáky budovali civilizace straží, nicméně jejich stavby se do dnešních dnů bohužel nedochovaly.

Slavný je především maják alexandrijský, jeden ze sedmi antických divů světa. Byl postaven na ostrově Faros ve třetím století před Kristem. Stavěl se dvacet let a jeho konstrukci lze pokládat ze velice důkladnou, neboť vydržel více než tisíc let a odolal mnoha zemětřesením. Jeho původní výška je odhadována až na 150 metrů, čímž se dlouho řadil mezi nejvyšší lidmi postavené stavby. Pro obdobné stavby tehdy neexistovalo žádné označení, říkalo se jim jednoduše faros. Toto jméno bylo později přejato všemi románskými jazyky. Protože maják zanikl ze všech šesti nedochovaných divů světa nejpozději a byl zobrazen i na římských mincích, máme o něm dost přesné informace. Sloužil nejprve jako orientační bod, funkci světelného majáku získal až později, v době nadvlády Říma.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Spřátelíš?

(alexeja-nikita, 26. 3. 2009 14:03)

Uf, to jsem ani nevěděla :D Tvůj blog mm ráda kvůli skvělým povídkám, ale i kvůli těmto poučným článkům ;D Proto se tě chceme zeptat, jestli by jsi nespřátelila :D??