Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mise cosplay

17. 6. 2010

Mise cosplay 01 – Příprava

 

Jako první krok bylo sehnání potřebného materiálu, druhým krokem bylo přeložení německého návodu na použití šicího stroje. Strávila jsem nad tím cca dvě hodiny a stejně jsem si to nepřeložila všechno. Mám pocit, že to ani nemá cenu. Obrázky jsou více než názorné … a některá slovíčka prostě podle všech slovníků neexistují T_T; … Tudíž jsem si pro vlastní potřebu zavedla nové pojmy a z těch vycházím XD. Bohužel – opět mě začíná vše napadat německy a domluva se sourozenci, když na ně chrlím česko-německy je krapet složitější než obvykle.

 

Ale jsem z toho nadšená. Slovník jsem používala v podstatě jen výjimečně – na slovíčka, která popisují části šicího stroje. Dle mého názoru – podala jsem dobrý výkon XD (musím se pochválit, páč nikdo to za mě stejně neudělá).

 

Základní princip jsem pochopila, což je hlavní … Teď už zbývá jenom vyzkoušet to v praxi. Doufám, že si neprošiju prstíky a výsledek bude vypadat k světu. Podle toho, jak to tam všechno psali – je šití velmi primitivní.

 

Už se vážně těším, až bude dílo dokonáno! =^_^=

 

Vaše Es

 

Mise cosplay 02 – Zahájení

 

Prvním krokem zahájení se samozřejmě stalo seznámení s šicím strojem v praxi. Fajn. Začala jsem cca v půl deváté. Všechno jsem si hezky přichystala, otřela prach … a otevřela návod.

 

Nejdřív jsem musela vyměnit jehlu, páč se mamce kdysi zlomila a nějak ji už nevyměnila. Asi po pěti minutách jsem v balíčku drobností našla náhradní jehly. Když už jsem se chystala odšroubovat „šroub držící jehlu“ … omylem jsem odšroubovala šroubek držící patku. Děsně ve mně hrklo XD. Po chvíli jsem ale jehlu zdárně vyměnila.

 

Vrhla jsem se tedy na výměnu cívky (té maličké). Jakmile jsem se dostala do útrob oné mašinky, málem mě to složilo. Donesla jsem si tedy nějaký hadřík a celý dosažitelný vnitřek jsem vyčistila. Řeknu vám – vím, že se u nás práší, ale takhle moc? … I cívku jsem zvládla vyměnit, sice se mi prve vysypaly všechny součástky, ale díky názorným obrázkům jsem to složila.

 

Následovala horní špulka. Po vyzkoušení asi čtyř různých možností – ano, i s návodem – jsem nit protáhla všemi očky, kudy měla vést.

 

Zapojila jsem šicí stroj do elektriky, připojila jsem pedál … stiskla spínač – rozsvítila se lampička … sešlápla jsem pedál … a ono nic!!! Překvapeně jsem zamrkala a zkusila to znovu.

 

Přiznám se, okamžitě se mi zbořily všechny moje plány. Šít cosplay v rukách – to by nebyl dobrej nápad.

 

Vzhledem k tomu, že jsem se na tu mašinku fakt nakrkla, rozebrala jsem ji. Odšroubovala jsem co se dalo, vyčistila veškeré útroby, asi dvakrát jsem to zase složila a znovu zkoušela, pak jsem to zase rozebírala … Dokonce se mi podařilo odšroubovat jistou součástku, ze které pak vypadla další a tam nešla ani za nic nasadit! Pinzeta, párátka, papíry, nůžky, šroubováky, kombinačky a spousta dalších věcí, které se mi válely kolem trosek šicího stroje mi stejně nepomohly. Nakonec – netuším jak, se mi vše podařilo zase složit. Byla jsem nehorázně nasupená, v návodu jsem hledala … CO se mi ksakru mohlo posrat, že to nefunguje … byla jsem téměř nepříčetná.

 

Krátce po dvanácté jsem si řekla – naposledy. A když se mi to ani teď nepodařilo … chtěla jsem od toho jít pryč, smířená s představou, že cosplay nebude. A taky jsem se chtěla jít konečně najíst. Od rána jsem nic nejedla. Naštěstí – vrátila se mamka. Udělala cvak … a šicí stroj fungoval!

 

Víte … příště si přeložím návod celej. Celý dopoledne jsem promrhala jen díky své „neinformovanosti“. Jak jsem sakra měla vědět, že tam je nastavený navíjení cívek? A jak jsem mohla vědět, že když je nastavený navíjení cívek, nelze šít? Vím, lidem, kteří šijou běžně to přijde jako naprosto samozřejmé a tudíž velmi směšné, když to někdo neví … ale pro mě to je tak trochu novinka =_=;;;

 

Moje plány se obnovily a mě pohltilo nadšení. Cca do půl čtvrtý jsem si „šila pro radost“. Bezúčelně.

 

Takhle proběhlo mé seznámení s šicím strojem. Takový nervy nepřeju nikomu z vás =^_^=

 

Další den už ale budu šít „naostro“.

 

Vaše Es

 

Mise cosplay 03 – Základ

 

Ráno jsem se probudila s tím, že dnes je ten velký den. Den, kdy se konečně – po nekonečně dlouhém čekání – pustím do šití cosplaye. Jaký šok proto pro mě byl, když jsem zjistila, že ony mikiny zůstaly přes noc na zahradě a tudíž jsou mokré … Okamžitě jsem je teda dala na sluníčko a … a abych doma neumřela nedočkavostí, začala jsem uklízet.

 

Po hodině jsem to ale už dál nedokázala snášet - a mikiny už byly téměř suché. Připravila jsem si potřebné náčiní – nůžky, špendlíky a zrcadlo … a konečně jsem začala. Naměřila jsem si, jak by to přibližně mělo být dlouhé a pak jsem se to snažila ustřihnout – tupýma nůžkama XD.

 

Jakmile se mi podařilo ustřihnout vše, co ustřiženo být mělo, opět jsem zprovoznila šicí stroj a začala obšívat. Velmi, velmi opatrně, s trpělivostí, mě nevlastní. Byla jsem spokojená – jenom to zavazovaní uzlíků je hrozně zdlouhavé.

 

Když jsem to pak na sebe opět zkoušela, zjistila jsem, že to je o něco delší. Krapet jsem to tedy založila a všechny díly sešila. Opět jsem zavázala nepřeberné množství uzlíků a s nadšením tříletého děcka jsem si to oblíkla. Navlíkla jsem na sebe i nadkolenky – a málem mě to složilo. Zhluboka jsem se nadechla, servala ze sebe základ šatiček a nasupeně jsem sedla k šicímu stroji. Aby můj výtvor měl kýžený účinek, musela jsem to zkrátit téměř o pět centimetrů. Nakonec jsem to jen založila s tím, že případným zvědavcům budu tvrdit „je to pro případ, že bych vyrostla“ =^_^=

 

 Byla jsem spokojená. „Denní úkol“ jsem splnila. Ale jelikož jsem byla v zápalu tvořivosti, vrhla jsem se i na další část tohohle oblečku. Když jsem s tím začínala, vrátila se mamka s nejmladší. Mamka mi furt tvrdí, že ona by se do toho nikdy nepustila – prostě žasne. Já, jakožto naprostý začátečník co se šití týče – a pouštím se do takovéhle vylomeniny. Ale … odvážným štěstí přeje, ne?

 

Nicméně – pořád mě štvalo, že v tom vypadám jak v pytli. Ona mikina co skončila jako vršek šatů mi je krapet volnější. Mamka mi poradila, jak se dělají záševky a varovala mě, že to není nic lehkého. Jen jsem nad tím mávla rukou a sedla ke stroji. Kupodivu – asi jsem měla štěstí začátečníka, protože to zas tak špatně nevypadá ^_^.

 

Noo … ale přiznám se, že dlouhodobější sezení u šicího stroje mě připravuje o smysluplné myšlení … takže jsem dál zvládla už jen první část „pásku“ a šla jsem od toho. Ale těším se, až budu zítra zase pokračovat. Hrozně mě to baví.

 

Vaše Es

 

Mise cosplay 04 – Rukávy

 

Řeknu vám, vzbudit se ze snu, ve kterém se mi zdálo, že běduji nad tím, že jsem stihla jen jeden rukáv – je krapet šokující. Opět jsem měla celé dopoledne jen pro sebe, tudíž jsem měla klid. Nejdřív jsem si dodělala zbytek pásku a pak jsem se vrhla na rukávy. Náčrt rukávu jsem si takřka narýsovala levou zadní *_*´, stříhání – opět tupýma nůžkama bylo krapet horší. Asi po dvou křečích v zápěstí a 157 nadávkách a jednom nerovném zhroucení =^_^= , se mi podařilo dopižlat poslední kousek.

 

Sedla jsem ke stroji a koumala, jak to nejlépe sešít tak, abych s tím měla co nejméně práce. Obšívat obloučky je strašná dřina – pro příště – ŽÁDNÉ OBLOUČKY či jiné křivolaké tvary. Nicméně – asi po hodině strávené u kouzelné mašinky se mi podařilo sešít dvě části tak nešikovně, že jsem tam jednak měla díru a druhak jsem tou dírou musela protáhnout celé šaty, jelikož – no prostě a jednoduše jsem totálně blbá XD.

 

Přiznávám se, že se svým výsledkem zrovna moc spokojená nejsem. Podle mě se to vůbec nepodobá vzoru, i když jsem se to snažila udělat přesně podle nich. Zbytek prostě budu muset došít v rukách. Kdyby ten rukáv, na který to našívám nebyl sešitý, byla by to hračka. Ale takhle … je to na vykloubení všech končetin XD.

 

Nicméně – svůj denní plán jsem v podstatě splnila – ono došívání v rukách považuji za dokončování, tudíž nemám nervy z toho, že cosplay nestihnu.

 

Vaše Es

 

Mise cosplay 05 – Mišmaš

 

Jelikož jsem měla dnes velmi nabytý den a pak mi nebylo dvakrát nejlíp, moc jsem toho neudělala … i když …

 

Podařilo se mi téměř dodělat rukávy. Přišila jsem si vnitřek a dokonce i obloučky jsem jakž takž zvládla …

 

Pak jsem se vrhla na přední díl, na jakejsi proužek, kterej jsem měla během chvilky připravenej.

 

No … a pak jsem si řekla, že se chtě nechtě musím vrhnout na límec. Řeknu vám – ty moje pomocný metody – to je na nobelovku. Až na třetí pokus jsem byla spokojená se vzorem, nějak mi totiž nedošlo, že ten límec budu muset přišívat apod. Nicméně – tvrdej základ už mám ustřiženej, takže zítra bych se měla pustit do obšívání (nevím, jak jinak to nazvat).

 

Toť vše … Vím, mohla jsem toho stihnout víc, ale mám i jisté povinnosti, takže mám hold smůlu. Navíc – sedět u té proklaté mašinky dýl jak tři hodiny v kuse – bez přestávky – na mě má neblahé účinky.

 

Vaše Es

 

Mise cosplay 06 – Záda, přední díl

 

K šicímu stroji jsem sedla až kolem druhé hodiny, to víte – doktoři mě zřejmě zbožňujou.

 

Už ráno mi mamka pomohla našpendlit bílou mikinu, co měla padnout na zadní část šatečků. Teď jsem si to tedy ustřihla, po několika pokusech se mi to podařilo i obšít (hold je to krapet jinej materiál, ve kterým i píchnutí špendlíku udělá díru). Ale nervila jsem u toho pořádně. Málem se mi podařilo jednou ranou složit náš stolek ^_^;

 

Nicméně – velice zvláštním a hrozně komplikovaným způsobem se mi podařilo onu část našít tam, kde měla přibližně být, dokonce se mi podařilo i skrýt ono zvarhánkování, které se mi povedlo díky špatnému obšití. Jsem s tím spokojená…

 

Dílko už se totiž začíná podobat tomu, čemu by se to podobat mělo. Nehorázně mě totiž vytáčí mamka, jak mi furt tvrdí, že ji to připomíná šaty z šedesátých let!

 

Jakmile jsem měla záda v cajku, vrhla jsem se na došití předního dílu. Byla to hračka – kdyby to celé bylo takhle jednoduché, tančím radostí kankán.

 

V zápalu šití a zdaru jsem se tedy vrhla i na částečné obšití límce. To byl oříšek největší … Zjistila jsem, že mi na to ta látka nepasuje tak, jak by měla, ale … ne nadarmo se o mě říká – když nepomůže hrubá síla, pomůže hrubší … Takže to nakonec vypadá … celkem k světu. To všelijaké došívání apod. si nechávám na další dny.

 

A jelikož se už blížila sedmá hodina večerní, rychle jsem se vrhla ještě na ty blbosti, co má ona slečna na ramenou.

 

Tímto jsem pro dnešek skončila.

 

Vaše Es

 

Mise cosplay – 07

 

Dnešek moc plodný nebyl a to jen proto, že byla sobota – tudíž jsem moc času neměla. Nicméně – i tak jsem si opět našla chvilku, kdy jsem se usadila u šicího stroje. Téměř jsem dodělala ty ozdoby ramen … dodělala bych to klidně celé, jenomže – díky mé vlastní nepřesnosti mi to nevychází tak, jak by mělo, tudíž jsem pěnila vzteky.

 

Vaše Es

 

Mise cosplay 08 – Velký pokrok

 

Neděle se pro mě stala velmi plodným dnem. Hned ráno jsem sedla k šicímu stroji a zvedla jsem se od něj až k večeru. Včera večer jsem si tak trochu procházela, co všechno musím ještě udělat a došla jsem k závěru – že pět dní mi na to stačit nebude.

 

Začala jsem těmi otravnými ozdobami ramen, zaonačila jsem je tak, aby to vypadalo „esteticky“ a pak jsem se vrhla na límec. Řeknu vám – ty moje zaonačovaní techniky jsou neuvěřitelné – a zdlouhavé XD.

 

Abych mohla límec dokončit, musela jsem si nejdřív našít proužek, který má ona slečna :) na hrudi. Zas tak těžké to nebylo. Přišila jsem to k límci, zaonačila nepřesnosti a vrhla jsem se na další část cosplaye. Je to takový pásek kolem límce. Ona příprava byla velmi jednoduchá a nezdlouhavá, nicméně – naštelování na límci bylo složitější. Naštěstí se mi tím podařilo skrýt pár chybiček, nehledě na to, že je to další věc, která mi brání se do těch šatičků bezproblémově dostat. Tvůrci anime totiž zřejmě nepočítali s tím, že by se ta holka chtěla někdy svlíkat XD. Ale to nevadí, jsem holka šikovná XD já se do toho dostanu i tak …

 

Vzhledem k tomu, že čas byl zřejmě na mé straně, vrhla jsem se i na sukýnku. Do té se mi moc nechtělo, páč je skládaná – a ta látka, ze které ji šiju, je nežehlitelná (i po vyžehlení se vrací do své původní, zmačkané podoby). Ale – štěstí mi přálo, v podstatě. Hezky jsem si to celé narýsovala na látku, dokonce i zažehlila tak, aby to vypadalo k světu … ale stejně jsem to potom celé obšívala, aby to drželo požadovaný tvar.

 

K večeru jsem si ještě našpendlila pásek kolem sukýnky a tím jsem končila. Přestávám se bát, že to nestihnu.

 

Vaše Es

 

Mise cosplay 09 – Ramena

 

Chtěla jsem si přivstat a šít už od rána, ale nějak se mi podařilo zaspat až do půl jedenácté. Ale i tak jsem se hned vrhla na „denní úkol“, čímž byly chrániče ramen (netuším, jak jinak to nazvat).

 

Nejdřív jsem si tedy nachystala látku – dva ustřižené rukávy a pak jsem koumala, jak na to. Pak jsem prostě vzala nůžky a ušmikla to tak, jak mi to přišlo pod ruku. U šicího stroje jsem z toho ale málem vypěnila. Nejen že se to nepodobalo tomu, co je na předloze, ale i po třetím založení to tak nevypadalo.

 

Pak jsem se naštvala a prostě jsem to přišila. Navíc – zabiju ty, kdož sestrojili tento šicí stroj. Někde jsem si to svoje dílko opřela, a mám zasviněný celý záda od nějaké mazlaviny T_T;;;

 

Nicméně – i po krkolomném šití jsem s jením ramenem spokojená. To druhé se mi už tak moc nepovedlo, ale nevadí.

 

Ještě jsem dokončila poslední drobnosti na sukýnce a tím jsem skončila.

 

Už mi toho moc nezbývá …

 

Vaše Es

 

Mise cosplay 10 – Barvení knoflíků

 

Dnes byl – neplodný den. Prostě si už asi potřebuju odpočnout. Nicméně – po prvotních komplikacích jsem konečně nabarvila knoflíky na stříbrno. Ona barva, kterou to mělo být provedeno původně – byla jaksi stará a vyschlá. Proto jsem si jela koupit novou. Zvláštní, že mě mamka sponzoruje. Dokonce mi dovolila koupit si i černou barvu na vlasy – další sponzorský dar. Vážně žasnu. Ale tím líp to bude celkově vypadat….

 

Vaše Es

 

Mise cosplay 11 – Knoflíky, vlasy a error

 

Jakmile jsem v sobě našla dost odvahy, jala jsem se přišívat nabarvené knoflíčky. A s hrůzou jsem zjistila jednu chybu. Úžasnej error. Zrcadlo mate – a tudíž jsem pásek kolem krku našila obráceně T_T. Jsem asi vážně tupá … ale párat to už nebudu. Vypadá to sice hrozně, protože onen spoj dvou konců pásku měl být schován pod jedním knoflíkem, ale přešívat to teď nebudu. Možná později. Po premiéře.

 

Sedla jsem zase k šicímu stroji, trochu doupravila poslední „nedostatky“ které šly ještě zamaskovat, přišila jsem ostatní knoflíky a tím jsem s cosplayem pro dnešek skončila. K večeru jsem si ještě obarvila vlasy na černou … Připadám si „démonicky“ XD.

 

Vaše Es

 

Mise cosplay 12 – Odznak …. Ukončení

 

Jak vytvořit odznak, když doma nemám plíšek šířky 1mm – to byla úžasná hádanka, která mi nedávala spát. Nicméně – jsem holka kreativní, tudíž jsem si odznáček narýsovala, přenesla črt na plast, který se používá na izolaci potrubí, vystříhla a nabarvila na stříbrno. Tudíž mám odznáček v cajku XD. Pořád mi ale zbývá vyšít na cosplay sedm „falešných“ knoflíků – a do toho se mi vážně nechce. Akorát si to tím zkazím T_T. Uvidíme, snad to do zítřka ještě stihnu … a pokud ne … nevadí. Moc důležité to není.

 

A tímto považuji misy cosplay za ukončenou XD

 

Vaše Es

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář